Защо кучетата вият

куче вие Снимка: iStock

С итуацията ви е добре позната. Прибирате се след излизане навън с приятели и още влизайки във входа, изкачвайки първите стъпала на дома си или слизайки от асансьора, в далечината ви приветства радостния вой на кучето ви. За което фактът, че е 4 часа сутринта няма никакво значение – нали вие се прибирате вкъщи при него! И докато повечето от нас възприемат воя на косматия си другар за нещо съвсем в реда на нещата, други може би се питат:

Защо кучетата вият?

Най-популярното обяснение на това поведение на четириногия ни приятел, ни отвежда до отговора генетична предразположеност. Много изследователи са на мнение, че ДНК-то на древните породи кучета, е било много близко до това на вълците, от които произлизат. От там – живота в глутница и комуникацията между различните й членове, която се случва чрез продължително виене. 

вълкСнимка: iStock

Дали обаче е толкова просто? Можем ли да кажем, че единствено произхода на дивите предци на нашето куче и времената, когато те са живели в глутница, са причината питомецът ни да вие, независимо кое време от деня е? Едва ли, ще си кажете вие. За това – предлагаме ви няколко възможни обяснения на това защо вият кучетата. Вие преценете дали някое от тях обяснява гръмогласните прояви на радост или тревожност при вашия домашен любимец.

Dogsandcats.bg
  • Кучешкият вой като комуникация в глутницата

Вече споменахме, че според най-известната и популярна теория, воят е наследство на кучетата ни от времето, когато предците им са живели в глутница. По този начин те са съобщавали на останалите й членове къде има храна, къде са се разположили за през нощта или дали има приближаваща се опасност. Това обяснява кучешкия вой на косматия ви другар, който ви приветства на връщане у дома след цял ден отсъствие – домашният ви любимец се опитва да ви „прикани“ да се върнете при него, напомняйки ви местоположението си.

бигълиСнимка: iStock

  • Очертаване на граници

Кучешкият вой, придружен от силен лай може да се тълкува и като един вид защитен механизъм, чрез който животното заявява своите позиции. Това е неговата територия и то е готово да я защитава! Можем да го тълкуваме като вид послание, обявление и предупреждение към непознати кучета и хора, че пристъпвайки прага на дома влизат в защитена територия. 

куче виеСнимка: iStock

  • Привличане на внимание или израз на безпокойство

Понякога воят на кучето ви може би няма нищо общо с генетиката, нито с териториалните му претенции – то просто иска внимание. И знае много добре как да го получи! Замислете се – винаги, когато кучето ви внезапно се разлае силно и шумно, вие отивате да видите какво се случва, нали? А колко често след като е надало вой от съседната стая, отивайки да го проверите, кучето ви подава любимата си играчка, подканяйки ви да поиграете с него? 

Някои породи кучета са известни със своята манипулативност и изобретателност в желанието да получат каквото искат!

Ако обаче отсъствате продължителни периоди от време и стои само по цял ден, без играчки или други забавления, с които да ангажира вниманието си, кучето ви може да развие системно и дори хронично състояние на тревожност и безпокойство. Ако не бъдат взети мерки, то бързо може да прерасне в депресия. Някои кучета понасят много трудно самотата и раздялата със стопанина си, за това в този случай виенето на кучето е по-скоро знак, един вид молба или протест срещу това, че го оставяте само. 

куче виеСнимка: iStock

  • Тревожност при раздяла

Ако някой от съседите ви сподели, че кучето ви вие, докато ви няма, това е индикатор, че може би изпитва тревожност при раздяла. Подобно на хората, четириногите са социални животни и техният вой може да е начин да кажат: „Вече ми липсваш, моля те върни се у дома“.

Обикновено воят, породен от тревожност при раздяла се случва, когато кучето е отделено от стопанина си или е само у дома. Най-често той е комбиниран с един или два поведенчески признака, като унищожаване на мебели и имущество, както и крачене напред-назад. Разбира се, на никой стопанин на домашен любимец не му е приятна идеята, че трябва да остави своя пухкав другар, особено ако той не понася добре раздялата. За съжаление обаче, има много случаи, в които кучетата ни няма как да ни придружат. Вижте още за това защо кучето ви вие, когато се прибирате у дома тук.

куче виеСнимка: iStock

  • Отговор на външно дразнение

Ако чуе пожарна кола, линейка или полиция, специфичните звуци, които издават техните сирени действат на подсъзнателно ниво на кучето и то започва да вие. Все още не е ясно какво отключва у домашните ни любимци тези звуци, макар че съществуват някои теории относно това защо четириногите вият, когато чуят аларми или сирени.

Някои от собствениците на кучета пък твърдят, че животните започват да вият, когато чуят определена музика, дори казват, че четириногите „пеят“. 

  • Сигнал, че нещо не е наред

Сещате ли се за израза „вия от болка“. Е, при кучетата ни той е съвсем буквален – чрез воя си те изразяват болката си от някакво нараняване. Ще познаете този вой по това, че е по-дълъг и настоятелен, често придружаван от скимтене. 

куче виеСнимка: iStock

В този случай е разумно да играете на сигурно и да се свържете с ветеринарния си лекар, за да изключите възможностите за нараняване и заболяване преди всичко останало.

  • Вой при откритие

Типично за ловните породи кучета е, че след като са преследвали и уловили плячката си, те надават вой, за да сигнализират на стопаните си за успешно приключилия лов.

Назад към корените

Макар че виенето на кучето ни вероятно има своята причина сред изброените, не е ли забавно дори за момент да си помислим, че може би то иска да изрази себе си по по-различен начин? Че така се опитва да комуникира с нас чрез заложените си „вокални възможности“? Разбира се, голяма част от чертите и инстинктите на кучетата ни, наследени от техните диви предци, вече са избледнели и ги виждаме все по-рядко в ежедневието си. Вълците, както и други диви членове на семейството на кучетата, като койотите, вият като вид комуникация помежду си, сигнал, който животните си отправят, когато са на далечни разстояния.

куче виеСнимка: iStock

Виенето при тях е ключов инструмент за комуникация, то улеснява глутницата да се събере отново, когато някои нейни членове са се отдалечили в търсене на храна, например. Някои от нашите опитомени приятели правят същото. Понякога косматото ви другарче може да вие, когато чуе, че се прибирате вкъщи, в опит да ви насочи и да ви доведе обратно при него безопасно.

Вижте още: Защо кучетата вият при пълнолуние

Има много причини, поради които нашите космати другари вият. Въпреки това, ако воят на домашния ви любимец става все по-чест и не можете да определите причината, свържете се с ветеринарния си лекар и насрочете час за преглед, за да сте спокойни, че всичко в здравословен план е наред. Можете да опитате да прекарвате повече качествено време в разходки, включващи стимулиращи ума на животното игри, за да минимализирате усещането за самота и тревожните разстройства.

куче виеСнимка: iStock

Всички кучета ли вият?

Ако кучето ви има гласовите възможности (което се отнася за повечето четириноги), то е физически способно да вие. Някои породи обаче са по-склонни на тази специфична вокализация от други. Известно е, че Сибирското хъски, Аляския маламут и Чау Чау са сред най-вокално изразителните кучета, които имат слабост към виене. 

куче пееСнимка: iStock

За стопани на домашни любимци, които предпочитат по-сдържан домашен любимец, породи като Голдън ретривър и Лабрадор е по-малко вероятно да извият глас, ако бъдат предизвикани от звук или силна емоция. Това обаче не изключва напълно да чуете вой (или два) в даден момент от живота им.

Обучението е ключът към предотвратяването на кучешки вой, особено ако е прекомерен. Ако смятате, че това е проблем, свържете се със сертифициран професионален дресьор, който е специализиран в този тип кучешко поведение. Разбира се, можете да създадете и свой план за дресура, който включва награди за тихото поведение и ограничаване на всяко случайно негативно внимание. Въпреки всичко не забравяйте, че ако питомецът ви внезапно започне да вие, вероятно нещо не е наред, така че не трябва да пренебрегвате опита му да общува. 

 

Виж още